Om utbildningen

Vill du öppna dörrar till nya möjligheter genom att ta körkort för tung lastbil? Ett körkort för lastbil och utbildning för lastbilschaufför ger dig tillgång till nya områden på arbetsmarknaden. Vår kurs har som mål att du ska kunna klara uppkörning och teoriprov på Trafikverket. Ta ditt körkort för lastbil på Trossö Trafikskola i samarbete med SYAB Trafikskola.

Praktiskt:

  • Manöverbanor
  • Stadskörning
  • Landsvägskörning

Teori:

  • Fokus på lastbil- och yrkestrafik
  • Studiematerial
  • Övningsfrågor på dator

C-körkort för tung lastbil ger dig rätt att köra lastbilar utan övre viktbegränsning. Du får även köra personbilar som har en totalvikt över 3500 kg, också de utan övre viktbegränsning, med möjlighet att koppla på en lätt släpvagn med totalvikt på högst 750 kg.

CE-körkort ger dig behörighet att framföra en tung lastbil med tungt släp, utan övre viktbegränsning. Det ger även behörighet att köra personbilar med totalvikt över 3500 kg utan övre viktbegränsning. Med CE-behörighet får du koppla en eller flera släpvagnar till fordonet utan övre viktbegränsning.

Förkunskaper
B-körkort samt körkortstillstånd utfärdat av Transportstyrelsen för körkortsklass C och CE. Var god se www.transportstyrelsen.se för mer information.

Kursinnehåll

  • Teori
  • Teorimaterial med fokus på lastbil och yrkestrafik. Tänk på att i provet ingår även grundteorin för B-körkort. Vi tillhandahåller studiematerial även för detta vilket ingår i kursavgiften.
  • Övningsfrågor på elevcentralen
  • Körningen består av manöverbanor, stadskörning och olika typer av landsvägskörning.

För mer information eller frågor om utbildningen, priser & bokning – kontakta SYAB på 0480-137 40 eller info@syab.se

Prislista lastbil & buss

Trafikskolans priser:
För priser och info kontakta Syab på 0480-137 40 eller info@syab.se
Transportstyrelsens & Trafikverkets avgifter:
Körprov för C & D 800:-
Körprov för CE & DE 1650:-
Kunskapsprov 325:-
Fotografering på Trafikverket 80:-
Körkortstillverkning 250:-